S. Nėries g. 8, Vabalninko m., Vabalninko sen., Biržų r. sav., LT-41318 +370 668 76060 vabalninkoskyrius@btvmc.lt

     Ruduo – ryškių spalvų, darnaus derliaus ir derlingų ūglių metas. Šiuo geltonu oranžiniu sezonu kūrybai skirtus ruošinius galima tiesiog rinktis po kojomis.

2023 metų rugsėjo 13 dieną, grožėdamiesi gražiu rudens oru, dekoratyvinio želdinimo darbuotojo padėjėjo mokymo programos mokiniai kartu su profesijos mokytojomis: Sigita Čibinskiene ir Kristina Grubinskaite, vyko į kelionę po Panevėžio rajoną. Aplankėme  Pelėdiškių medelyną, esantį Panevėžio rajone, tai vieta, kur gyvena 500 pelėdų ir keli tūkstančiai augalų. Labai graži, išpuoselėta aplinka, daug įvairių augalų, suolelių, pavėsinių ramiam pasisėdėjimui. Visame parke groja lengva muzika, yra pelėdų galerija su įvairiomis pelėdų skulptūromis. Kai kurie augalai, kaip pvz., ežiuolės jau išėjo į rudenį, bet prasidėjo miskantų šokis... Medelyne galima vaikščioti laisvai, paliesti augalą, jo žiedą ar lapą, o tai svarbu mums mokantis apie augalus. Medelyne galima įsigyti dekoratyvinių augalų, šilauogių sodinukų.

     Aplankėme ir hortenzijų parką, netoli Panevėžio esančiame Kakūnų kaime, kurį galima vadinti tikru hortenzijų rojumi. Pasiteiravus, kodėl hortenzijas pastaraisiais metais vis labiau pamilo lietuviai, parko šeimininkė teigia, kad labiausiai visus sužavi du aspektai – ilgas žydėjimas ir primityvi augalo priežiūra. Žmones sužavi ir žiedo išskirtinumas, kuomet jos pradeda žydėti baltai, o po to keičia spalvą. Būna tikrai kažkas tokio, kuomet per sezoną pasikeičia žiedo spalva nuo baltos iki rožinės arba visai rausvo atspalvio. Vaizdas būna įspūdingas. Daugiau specifinės priežiūros nėra. Žinoma, hortenzija labai mėgsta drėgmę, nes ir iš lotynų kalbos išvertus augalo pavadinimą hydrangea reikštų vandens indą.

      Pakeliui į Trakiškį (2 km nuo Panevėžio miesto) aplankėme ir VĮ Panevėžio miškų urėdijos medelyną-daigyną. Medelynas pradėtas kurti 1968 metais. Vėliau jis buvo gerokai išplėstas. Auginant sodmenis taikomos pažangiausios technologijos. Medelyne auginama virš 80 rūšių ir formų dekoratyvinių augalų, galinčių papuošti ir pagrąžinti miestų ir miestelių parkus bei skverus. Dekoratyvinių augalų pardavimui įrengta patogi aikštelė. Medelyne įrengti du modernūs šiltnamiai su mikroklimato palaikymo, papildomo apšvietimo ir CO2 kontrole. Čia taip pat veikia du šaldytuvai, kuriuose žiemą galima laikyti net 1,5 mln. miško sodmenų – jie padeda pratęsti želdinimo sezoną, esant poreikiui, net iki birželio mėnesio. Taip pat medelyne įrengtos trys sodmenų auginimo aikštelės. Be to, taikoma naujausia, vienintelė Lietuvoje vaškavimo technologija, leidžianti apsaugoti sodinukus nuo kenkėjų. Taip apsaugoti sodmenys leidžia įmonei mažinti pesticidų naudojimą, kadangi sudėtyje nėra cheminių preparatų. Sumontuota ir pastatyta ąžuolo gilių terminio apdorojimo įranga, kuri užtikrina kad urėdija nepritrūks ąžuolo gilių, kadangi medis jas brandina tik kas dvejus-ketverius metus. Tai vienintelė tokia įranga Lietuvoje. 23 Valstybinių miškų urėdijos valdomuose medelynuose kasmet išsėjama apie 1,5 tonos sėklų, iš kurių išauginama maždaug 50 milijonų sodmenų, tinkamų sodinti į mišką. Medelynuose kasmet auginama apie 150 milijonų sodmenų. 30–35 mln. vnt. sodmenų kasmet pasodinama Lietuvos miškuose, apie 10 mln. vnt. parduodama privatiems miškų savininkams. Likę 5-8 mln. eksportuojami. Sėjimo procesai medelyne didžiąja dalimi yra automatizuoti: naudojantis technologijomis, paruošiamos durpės, sėjamos sėklos, mulčiuojama, drėkinama. Sudarius palankias sąlygas augalui augti – palaikant atitinkamą šilumą, drėgmę, apšvietimą – medelyne sudygsta net apie 95 proc. medelių, kai atvirame grunte – 80 proc.“, — pasakojo moderniausio ir technologiškai pažangiausio Valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninio padalinio darbuotojas.

     Pakeliavę po Panevėžio rajoną, aplankėme ir Panevėžio mieste esantį Senvagės parką.

     Pamokos netradicinėje erdvėje ne tik tobulina pažinimo, socialines, kultūrines kompetencijas, bet ir moko mokinį veikti savarankiškai, bendradarbiauti su draugais ir mokytojais, kelia mokinių motyvaciją mokytis.

 

 

SUSISIEKITE SU MUMIS

Biržų technologijų ir verslo mokymo centras
Skratiškių g. 6, LT-41156 Biržai
Telefonas: (8 450) 32 134
Mobilusis: +370 668 760 68
El. paštas: info@btvmc.lt
Kodas: 302643724

PVM kodas: LT100012838915